U okviru Nacionalne sustavne podrške Nacionalne zaklade za razvoj civilnoga društva, 10. travnja 2025. godine u zagrebačkom Hotelu Diplomat uspješno je održana Konferencija za inovaciju znanja namijenjena udrugama članicama. Konferenciju su zajednički organizirali Hrvatski savez udruga cerebralne i dječje paralize (HSUCDP), Hrvatski savez udruga osoba s tjelesnim invaliditetom (HSUTI) te Savez društava distrofičara Hrvatske (SDDH), s ciljem jačanja kapaciteta zaposlenika i poticanja međusobne razmjene znanja i iskustava među udrugama.
U uvodnom dijelu konferencije prisutnima su se obratili Helena Beus, ovlaštena za obavljanje poslova ravnatelja Ureda iz Ureda za udruge Vlade Republike Hrvatske te Luka Bogdan, zamjenik upraviteljice Nacionalne zaklade za razvoj civilnoga društva. Gospodin Bogdan istaknuo je važnost međusobne suradnje udruga i saveza, zahvalivši se pritom članovima na predanom radu kojim doprinose izgradnji društva jednakih mogućnosti.
Plenarni program konferencije obuhvatio je tri tematske cjeline, Udruga kao organizacijski oblik djelovanja, izlaganje Jozefine Kranjčec, predsjednice HSUTI, Jačanje organizacijskog razvoja udruga, izlaganje Ivice Bašića, predsjednika HSUCDP, te Zajednički model uspješne suradnje udruga i saveza, izlaganje Marice Mirić, predsjednice SDDH.
Nakon tematskih izlaganja, Mirjana Markovinović, izvršna direktorica HSUCDP, predstavila je rezultate anketnog upitnika provedenog među zaposlenicima udruga članica. Anketu je ispunilo 56 zaposlenika iz 67 udruga, dok je samoj konferenciji prisustvovalo 29 zaposlenika, što čini 43,28 % predstavnika.
U nastavku programa sudionici su u tematskim grupama raspravljali o potrebama članstva, podršci korisnicima, prepoznatljivosti udruga u lokalnim zajednicama te ulozi udruga u zagovaranju i pružanju usluga. Prijedlozi i zaključci objedinjeni u jedinstvenu cjelinu bit će dostavljeni sudionicima konferencije. Zaključci i evaluacijska izvješća koristiti će se za buduće edukacije i aktivnosti Saveza.
Zaključeno je kako ovakve konferencije imaju ključnu ulogu u osnaživanju kapaciteta udruga osoba s invaliditetom te u poticanju uspješnih modela suradnje. Time se dodatno potvrđuje značaj kontinuirane razmjene znanja, iskustava i dobre prakse među organizacijama civilnog društva.