Naslovna

2. Skupna regionalna radionica za udruge članice, Slatina

U okviru provedbe Nacionalne sustavne podrške Nacionalne zaklade za razvoj civilnog društva 13. lipnja 2024. godine u Višnjici kraj Slatine, Hrvatski savez udruga cerebralne i dječje paralize i Savez društava distrofičara Hrvatske dana organizirali su zajedničku jednodnevnu radionicu za udruge članice s područja istočne Hrvatske „Skupna regionalna radionica za udruge članice“.

Na radionici su obrađene i prezentirane teme Vertikalna i horizontalna povezanost udruga, Evaluacija rada upravnog tijela i rada udruge, Suradnja s lokalnom zajednicom u cilju provođenja KPOSI, Prikaz rezultat nedavnih istraživanja Saveza, Aktualni kalendar natječaja i Izazovi i prijedlozi predstavnika udruga.

Uvodnim riječima sudionicima su se obratili i pozdravili ih Marica Mirić, predsjednica SDDH i Ivica Bašić, predsjednik HSUCDP nakon čega je započeo radni dio radionice.

Marica Mirić, predsjednica SDDH  je sudionicima radionice predstavila temu pod nazivom Vertikalna i horizontalna povezanost udruga pri čemu je prezentirala novosti i ulogu koje savezi imaju u 2024. godini kroz Nacionalnu sustavnu podršku, a odnosi se na udruge članice. Također istakla je mogućnosti financiranja za udruge tijekom godine s naglaskom na institucionalnu podršku NZRCD koju je dobilo 80 udruga osoba s invaliditetom, naglasila važnost udruga kao zagovarača, udruga kao pružatelja usluga i profiliranje udruga kao poduzetnika. Istaknula je kako je ispred saveza i udruga još dosta izazova, a dio njih se odnose i na digitalizaciju, asistivnu tehnologiju, umjetnu inteligenciju, zelenu, održivu i solidarnu Hrvatsku. Pozvala je udruge na veću međusobnu suradljivost, suradnju sa Savezima i rad na zajedničkim interesima, a koje se odnose na djecu s teškoćama u razvoju i osobe s invaliditetom. U dijelu rasprave Gordana Mišković, predsjednica Udruge OSI Loco Moto iz Slavonskog Broda istaknula je promjene koje se ogledaju u padu broja aktivnih članova, s naglaskom da su promjene posebno nastupile u doba covida. Kada se u razmatranje uzmu osobe s invaliditetom i sport istakla je da je situacija puno bolja, te da postoji interes osoba s invaliditetom za aktivno bavljenje sportom. Ne manje važno je i činjenica da su se smanjila financijska sredstva za udrugu iz sredstava gradskog proračuna, a upravo iz tih sredstava su se  financirale i aktivnosti zagovaranja koje su od važnosti za pokret osoba s invaliditetom. Drugu temu Evaluacija rada upravnog tijela i rada udruge  izložila je predsjednica SDDH u kojem je istakla važnost i potrebu vrednovanja rada samih saveza, njihovih tijela, ali i rada udruga. To je međuovisan zadatak s ciljem unapređenja rada i podizanja kvalitete rada izvršnih i operativnih tijela. Ivica Bašić, predsjednik HSUCDP sa sudionicima radionice podijelio je iskustvo rada i primjere dobre prakse koju Udruga TOMS ima u lokalnoj zajednici. Istaknuo je primjere u radu u pružanju usluga, provedbi projekata i programa, uključivanju volontera, ali i uspješnog vođenja socijalnog poduzetništva u kojem su zaposlene osobe s invaliditetom. Pozitivnim primjerom i iskazom podrške za sve koji su zainteresirani Udruga TOMS na čijem je i sam čelu kao predsjednik, sudionicima stoji na raspolaganju. Mirjana Markovinović, izvršna direktorica HSUCDP prezentirala je dva istraživanja koja su nedavno proveli Savezi, a odnose se na podatke i rezultate istraživanja na temu koncepta odmora od skrbi i nedavno objavljenog natječaja za institucionalnu podršku koju je provela Nacionalna zaklada za razvoj civilnog društva, a na koju su aplicirale udruge članice. Dobiveni rezultati istraživanja poslužit će savezima za rad s udrugama članicama. Stručni suradnik iz SDDH, Slobodan Marinković sudionicima radionice prezentirao je Aktualni kalendar natječaja i pružio informaciju o natječajima koji će biti u fokusu udrugama osoba s invaliditetom.

Sudionici su istakli izazove s kojima se susreću u provedbi usluge osobne asistencije od manjka radnika i zabrinutost za uslugu koju provode budući da se usluga jednom dijelu udruga pokazala kao nerentabilna usluga. Zaključno, sudionici radionice su se složili i podržali potrebu međusobne suradnje, povezivanja i razmjenu iskustva, a predstavnici HSUCDP i SDDH dali su najavu 3. Regionalne radionice za udruge koje se planira održati na jesen u Trogiru.

Na kraju radionice sudionici su ispunili Evaluacijski upitnik.

Na Skupnoj regionalnoj radionici sudjelovali su predstavnici 7 udruga članica kojima je podijeljena korisna literatura i publikacija u izdanju HSUCDP i SDDH.

Skip to content