Zajednica saveza osoba s invaliditetom Hrvatske – SOIH, u partnerstvu s Uredom za ravnopravnost spolova, Uredom za ljudska prava i prava nacionalnih manjina i Gradom Zagrebom, provela je kampanju ”16 dana aktivizma” s ciljem sustavnog senzibiliziranja šire javnosti oko borbe protiv nasilja nad ženama s invaliditetom. Kampanja je započela 25. studenoga na Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama. Provedena je u 21 gradu a završila je 10. prosinca na Međunarodni dan ljudskih prava.
Provedene aktivnosti i dio postignutih rezultata kampanje simbolično su predstavljeni posljednjeg dana trajanja kampanje 10. prosinca, u sklopu Okruglog stola ”16 dana aktivizma” održanog u prostorijama Tribine Grada Zagreba, čime je ujedno obilježen i završni dan kampanje.
U svome uvodnom izlaganju, predsjednik SOIH-a Zorislav Bobuš prisutnima je zaželio dobrodošlicu povodom Međunarodnog dana ljudskih prava i poimenice pozdravio moderatore Okruglog stola, među kojima su bili Pravobraniteljica za osobe s invaliditetom, povjerenica predsjednika RH, te predstavnici Ureda za ljudska prava i prava nacionalnih manjina, Ureda za ravnopravnost spolova i Gradskog ureda za socijalnu zaštitu i osobe s invaliditetom Grada Zagreba. Nakon pozdravnih riječi predsjednika, uslijedili su simpatični i komični ulomci iz Cabaret predstave predstavljeni od strane članova kazališta slijepih i slabovidnih ”Novi Život”, nakon čega su započela izlaganja moderatora Okruglog stola.
U svojim izlaganjima, moderatori su se uglavnom bazirali na osnovnu misao kampanje, odnosno na konstantno promicanje borbe za ljudska prava i ustrajanje na prevenciji nasilja nad osobama s invaliditetom, uz poseban naglasak na borbu protiv nasilja nad ženama s invaliditetom koje su upravo zbog svojega invaliditeta podložnije i mnogo većoj diskriminaciji. Nadalje, moderatori su u svojim izlaganjima bili odlučni u težnji za promicanjem ravnopravnosti između spolova stvarajući time preduvjete za društvo tolerancije, nenasilja i jednakosti, gdje je paralela simbolično povučena upravo s krajem kampanje ”16 dana aktivizma”. Budući da se kampanja provodi već 3. godinu uz sudjelovanje preko 200 volontera, prilikom provedbe ovogodišnje kampanje zabilježen je poseban interes djece i mladih, ali i odraslih, gdje je najvažniji rezultat bio to što su na različite oblike nasilja bila upozorena upravo djeca.
Stoga, moderatori Okruglog stola zaključili su kako je trajna zadaća društva i zajednice da kroz svoje programe i projekte ustraju na provođenju sličnih kampanja i aktivnosti kojima ujedno senzibiliziraju i osvještavaju javnost o osobama s invaliditetom, ali i ustraju upravo na rušenju barijera koje su na žalost još uvijek prisutne u mnogim glavama pojedinaca.