Ispričajte nam svoju priču

Ostalo nam je još 10  dana do obilježavanja Svjetskog dana cerebralne paralize. Danas želimo s Vama podijeliti prva tri od 6 područja na kojima možemo napraviti promjenu kako bi Vam olakšali dijeljenje osobnih iskustava.

1)      JAVNA SVIJEST
Cerebralna paraliza je najčešći tjelesni invaliditet u djetinjstvu. Više od 17 milijuna osoba s cerebralnom paralizom živi diljem svijeta, a podupire ih 350 milijuna obitelji, prijatelja i članova organizacija. Unatoč tome, osobe s cerebralnom paralizom i dalje su „nevidljive“ u mnogim zemljama svijeta. Osobe s cerebralnom paralizom i dalje se susreću sa diskriminacijom i neprihvaćanjem šire zajednice zajedno sa svojim obiteljima.
Ne smijemo osuđivati ljude zbog njihovog neznanja. Globalni pokret Svjetskog dana cerebralne paralize ima za cilj podizanje javne svijesti.
Ispričajte nam svoju priču o predrasudama s kojima ste se susreli kao osoba s cerebralnom paralizom, član obitelji ili organizacije. Vaša razmišljanja i ideje o tome kako educirati ljude o cerebralnoj paralizi su dobrodošla!

2)      GRAĐANSKA PRAVA
Borba za građanska prava se događa svakodnevno, ali osobe s cerebralnom paralizom zaostaju za većinom čak i u zemljama u kojima je napravljen najveći pomak. Zakoni koji jamče prava osobama s cerebralnom paralizom su donešeni, ali postoji problem s njihovom implementacijom u praksi. Zbog toga je potrebno poticati vlasti na lokalnoj, regionalnoj, lokalnoj i nacionalnoj razini na poduzimanje konkretnih akcija.
Podijelite s nama priču o kršenju vaših građanskih prava. Na taj način možemo upozoriti vlasti na propuste u primjenjivanju zakona u praksi.

3)      DOSTUPNOST MEDICINSKIH I TERAPEUTSKIH USLUGA
Dijagnoza cerebralne paralize još uvijek je predmet mnogih diskusija. Ne postoji jedan uzrok cerebralne paralize, već se radi o nizu prenatalnih, perinatalnih ili postnatalnih uzroka koji dovode do oštećenja mozga. U razvijenim zemljama, prevencija cerebralne paralize moguća je ako majka i dijete imaju pristup dobroj medicinskoj skrbi i ako liječnici imaju pristup novim informacijama i alatima. Također, ne postoji test kojim se dijagnosticira cerebralna paraliza. Zbog toga se dijagnoza najčešće postavlja kasno i može ugroziti mogućnost ublaživanja posljedica cerebralne paralize. Najveći problem je pristup uslugama i terapiji. Čak i kada je dijagnoza postavljena na vrijeme, nedostatak usluga u zajednici može dovesti do pogoršanja stanja.
Pošaljite nam priču o dostupnosti usluga u vašoj lokalnoj zajednici, u sredini u kojoj živite. Imate li pristup terapeutskim i medicinskim uslugama?

Zajedno možemo poboljšati život osobama s cerebralnom paralizom!

Skip to content